Metal - Mineral Analizleri

Metal - Mineral Analizleri

Ağır metaller, dünyamızın ana elementleri toprak, su ve hava ortamlarında bugün daha yaygın bir şekilde birikmeye başlamıştır. Bu durum dünya üzerinde tüm canlıların yaşamını tehdit etmektedir. Son derece ciddi bir çevre sorunu haline gelen ağır metal miktarındaki bu artışın birçok nedeni bulunuyor. Sanayi faaliyetleri, maden yatakları ve işletmeleri, motorlu araçların egzozları, volkanik faaliyetler, hatta tarımda kullanılan gübre ve ilaçlar ve kentsel atıklar, başlıca nedenlerdir.

Ağır metallerin en büyük etkisi insan vücudunda meydana getirdiği toksik etkidir. Beslenme, solunum ve deriden emilim yoluyla insan vücuduna giren ağır metaller, dokularda birikmeye başlar. Vücut sistemleri bu metalleri vücuttan kolayca atamazlar. Sonunda zaman içinde ciddi hasarlara neden olabilecek zehirlenme seviyelerine ulaşırlar ve çeşitli sağlık sorunlarına neden olurlar.

Ağır metallerin vücutta toplanması, genelde çevre kirliliğinin bir sonucudur. Çoğu zaman da metal ambalajlarda bulunan arsenik, civa, kurşun, bakır ve kadmiyum gibi ağır metaller ürünlere geçerek insan vücuduna girer. Ağır metallerin hepsi birer kanserojen maddedir. Metal ambalajlı ürünler ile birlikte deniz ürünleri ve salamura gıdalar da bu açıdan riskli gıdalar arasındadır.

Bu metaller, böbrek, beyin ve karaciğerde yoğun birikim yaparlar ve vücuttan atılamaması yüzünden zehirlenmelere yol açarlar. Bu yüzden gıdalarda bulunan ağır metaller, Türk Gıda Kodeksi’nde açıklanan limit değerleri kesinlikle geçmemelidir. Metal mineral analizleri bu amaçla yapılmaktadır ve analizler ileri teknoloji gerektiren bir uzmanlık alanıdır.

Ağır metaller, metalik özellikler gösteren elementlerden oluşurlar ve tam bir tanımlaması yapılmış değildir. Canlı organizmaların hemen hepsinin değişen miktarlarda ağır metallere ihtiyaçları bulunuyor. İnsanların da demir, bakır, kobalt, çinko, mangan ve molibden gibi ağır metallere ihtiyaçları vardır. Ancak vücutta aşırı miktarlarda blunması organizmaya zarar verir. Civa, kadmiyum ve kurşun gibi toksik metaller de ağır metaller arasında kabul edilir ve zaman içinde vücutta birikmeleri insan sağlığını olumsuz etkiler. Ağır metaller bozunmadıkları için zararlı ve tehlikelidir.

Minerallere gelince. Mineraller doğal şekilde oluşurlar ve homojen bir yapıları vardır. Belli bir kimyasal bileşime sahip katı maddelerdir ve canlı gelişiminde oldukça büyük öneme sahiptir. Belli miktarlarda düzenli olarak alındıklarında vücud için yararlıdır. Ama yüksek seviyelerde alınması vücudun çeşitli organlarında çeşitli hastalıklara yol açabilir.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, mineral ve ağır metallerle ilgili olarak, Türk Gıda Kodeksi Bulaşanlar Tebliği’nde üst limitleri göstermiştir. Sulardaki üst limitler ise Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiştir.

Farklı analiz çalışmaları yapmak üzere kurulan Nano Laboratuvar kuruluşumuz, bu konuda deneyimli ve üstün nitelikli bir kadro ve güçlü bir altyapı ile hizmet vermektedir. Ana ilkesi, titiz ve kaliteli hizmet anlayışı ile tarafsız, eşit ve dürüst bir şekilde faaliyet göstermek olan kuruluşumuz, bu hizmetleri http://nanolaboratuvar.com internet sitesi üzerinden vermektedir. Metal mineral analiz talepleri online olarak site üzerinden gönderilebilir, ya da ilgili form doldurularak teknik personelin araması sağlanabilir.

Ayrıca kuruluşumuz faaliyetlerini, Türkak, Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı, ILAC, IAF, TÜRKLAB, EUROLAB gibi kuruluşlardan aldığı yetkiye dayanarak gerçekleştirmektedir. Alt yapısında en son teknolojik araçlar bulunduran ve çeşitli analizler yanında metal mineral analizleri konusunda da hizmet veren kuruluşumuza analiz taleplerinizi, http://nanolaboratuvar.com internet sitesi üzerinden online olarak gönderebilir ya da ilgili formu doldurarak sizi aramamızı sağlayabilirsiniz.

GÜÇ KATANLAR

KOSGEB
ISO Belgesi ve Gümrük Logo

İLETİŞİM

 A.Kahveci Bulv. Çankaya Cd.

 No 2 D:25 Beylikdüzü İstanbul

 Laboratuvar: 0 212 855 48 10

  [email protected]

   Numune Analiz Talep Formu