Güvenilir Analiz Sonuçları

Güvenilir Analiz Sonuçları

Ülkemizde çok sayıda laboratuvar faaliyet göstermektedir. Ancak bu laboratuarların ne kadar güvenilir sonuçlar verdiği konusunda bazen endişeler duyulmuyor değil. Laboratuvarlar arasında bir sınıflandırma söz konusu değil. Birinci sınıf, ikinci sınıf laboratuvar diye birşey yok. Bir laboratuvarın en iyi laboratuvar olduğunu belirleyen somut kriterler de söz konusu değil. O zaman en güvenilir laboratuvarın hangisi olduğu, bir laboratuvarın analiz sonuçlarının doğru, kesin ve güvenli olduğu nasıl belirlenecek?

Kesin kriterler yok dedik ama laboratuvarların sahip olduğu belli özellikler, yine de bu konuda ihtiyaç sahiplerine ışık tutacaktır. İşte bunlardan birkaçı aşağıda açıklanmıştır:

  • Modern teknolojik donanıma sahip olmak

Bir laboratuvarın, kullandığı cihazlar ve ekipmanlar bakımından, çağdaş ölçüm aletlerine sahip olması ve bunları doğru şekilde kullanıyor olması, her zaman onu bir adım öne çıkaracaktır. Test, deney ve analizlerin hassas, kesin ve güvenilir sonuç vermesi için, modern tekonlojik donanıma sahip olmak gerekir.

  • Gerekli akreditasyonlara sahip olmak

Laboratuvarların yetkili kuruluşlardan aldıkları yetkiye dayanarak test ve analiz çalışmalarını yapması, onların ne kadar güvenilir olduklarının kanıtıdır. Belli kuruluşlarıdan akredite olmayan labortauvarların düzenledikleri raporların geçerlilikleri yoktur. Uluslararası alanda kabul edilebilir analizler yapmak ve raporlar hazırlamak için, TÜRKAK, Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı, ILAC, IAF, TÜRKLAB, EUROLAB gibi kuruluşlardan alınacak yetkilerin önemi tartışılamaz.

  • Dünyadaki gelişmeleri yakından takip etmek

Teknoloji geliştikçe, laboratuvarlarda kullanılan cihazlar geliştikçe, bunlara bağlı olarak yeni analiz ve test yöntemleri de oraya çıkmaktadır. Bu yöntemler gittikçe daha kesin ve güvenilir analizler yapılmasına imkan vermektedir. Kendini geliştirmeyen ve çağın gerisinde kalan yöntemlerle faaliyetlerini sürdürmeye çalışan laboratuvarların güvenilir analizler yapması da mümkün değildir.

  • TS EN ISO/IEC 17025:2010 standardına uygun çalışmak

Gerçi bütün laboratuvarlar faaliyetleri sırasında, deney ve kalibrasyon laboratuvarlarının yeterliliği için genel koşulları belirleyen bu standarda uymak zorundadırlar. Hatta bu uygunluğu kanıtlamak için ISO 17025 Belgesi almak zorundadırlar. Ancak her ne kadar bu belge alınmış olsa da standardın gereklerine uygun faaliyet gösterilmiyorsa, o laboratuvarın güvenilir analiz sonuçları verdiğinden şüphe etmek gerekir. Bu standart, test, analiz ve kalibrasyon hizmeti veren laboratuvarların yeterli olduklarının bir göstergesidir.

  • Deneyimli, eğitimli, ve uzman bir kadroya, kısaca kalifiye çalışanlara sahip olmak

Laboratuvarlar çok çeşitli anlanlarda hizmet vermektedir ve eğer kadrolarında, kimyager, mühendis, laborant ve teknisyen gibi kalifiye elemanlar yoksa, analiz sonuçlarının değerlendirilmesi ve raporlanmasında hatalar yapılabilir. Ancak nitelikli elemanlar sayesinde hızlı, kaliteli ve güvenilir sonuçlar elde edilebilir. Özellikle yeni bir teknoloji olan nano teknoloji gerektiren çalışmalarda bu çok daha önemlidir.

Nano Labortauvar, çok sayıda kimyasal, fiziksel ve mikrobiyolojik analizleri yapacak güçtedir ve http://nanolaboratuvar.com internet sitesi üzerinden hizmet vermektedir. Çok farklı test ve analiz çalışmalarında, özellikle nano teknoloji gerektiren çalışmalarda, kimyager, mühendis, laborant ve diğer bütün çalışanları ile, kendi alanlarında eğitimli, uzman ve deneyimli bir çalışan kadrosuna sahiptir.

GÜÇ KATANLAR

KOSGEB
ISO Belgesi ve Gümrük Logo

İLETİŞİM

 A.Kahveci Bulv. Çankaya Cd.

 No 2 D:25 Beylikdüzü İstanbul

 Laboratuvar: 0 212 855 48 10

  [email protected]

   Numune Analiz Talep Formu